Käyttämäsi selain on vanhentunut. Suosittelemme, että päivität selaimesi ensin uusimpaan mahdolliseen versioon.

Etelä-Pohjanmaan Pystykorvakerhon historiaa



Perustettu 1972 Seinäjoella, silloisen Suomen Pystykorvajärjestö ry:n puheenjohtaja Esko Nummijärven innostamana. Tarkoituksenaan vaalia pystykorvaisten rotujen kehittämistä ja huolehtimaan rotujen koetuomarien kouluttamisesta, sekä pohjoismaisten pystykorvien harrastajien yhdyselimeksi ja edistämään niiden kasvatusta ja jalostamista Etelä-Pohjanmaalla. 

Ensimmäiseksi puheenjohtajasi valittiin Matti Ojanperä Ilmajoelta, Seppo Jurva-Sihdon kieltäydyttyä tehtävästä. Sihteeriksi valittiin tuolloin Martti Holm Kurikasta(Isokyrö), jonka tehtäviin kuului myös rahastonhoitajan tehtävät. Johtokuntaan kuuluivat Seppo Jurva-Sihto Ilmajoki, Risto Killinen Ylistaro, Vilho Koivisto Kurikka, Eino Kotkanen Laihia, Heikki Lehtonen Isokyrö, Aarno Mäkinen Kauhajoki, Juhani Nieminen Seinäjoki, Anneli Ojanperä Töysä, Kalervo Puskala Jurva, Paavo Valkama Kuortane. 

Toimintaa on ollut alusta asti, välillä enemmän, välillä vähemmän. Päätoimintamuotona tietenkin haukkukoetoiminta. Näyttelyitä on vuosien varrella pidetty myös useita. Antti Aarnion laatiman kerhon 30-vuotis historiikin mukaan myös joillekin SPJ:n Talvipäiville on kuljettu yhteiskuljetuksilla. Aikoinaan on myös järjestetty suosittuja jahtikauden päätöstilaisuus ”cempaloja” tanssipaikoilla ja ravintoloissa. 

Jäsenmäärä on kehittynyt mukavasti perustamisvuoden 1972 23:sta jäsenestä vuoden 2018 noin 200 jäseneen. 


Puheenjohtajat:
		Matti Ojanperä		1972-1977
		Juhani Nieminen		1978-1984
		Eino Kotkanen		1985-1988
		Reino Soisalo		        1989-1993
		Matti Sivula		        1994-2000
		Pekka Ala-Viitala		2001-2002
		Erkki Koski		        2003-2005
		Hannu Jyllilä		        2006-2012
		Markus Granholm		2012-2018
                Sari Ala-Nisula               2018-

Kerhon linnunhaukkujien kiertopalkintoja


MESTARIN PYTTY: 
Matti Ojanperän Ilmajoelta 1974 lahjoittama kiertopalkinto kerhon linnunhaukun mestaruuskisan 
voittajalle.(palkintosijaan oikeuttava tulos) Katkeaa omistajan kolmesta kiinnityksestä.

1973 spu Tessu			VOI 1 79 p.	Heikki Lehtonen Isokyrö
1974 spn Jokan Netta		VOI 2 73 p.	Seppo Kiviniemi Nurmo
1975 ei osanottajia
1976 ei osanottajia
1977 spu Rajakirakka Hiski		VOI 1 88 p.	Arvo Ojanperä Töysä
1978 spu Jokan Tito		AVO 1 75 p.	Heikki Rinta-Marttila Lapua
1979 spu Eppu			VOI 1 77 p.	Jussi Märijärvi Kuortane
1980 spn Turre			VOI 1 76 p.	Armas Tynjälä Ilmajoki
1981 spn Turre			VOI 1 80 p.	Armas Tynjälä Ilmajoki
1982 spu Kenari			VOI 2 71 p.	Esko Luoma Laihia
1983 spn Turre			VOI  ? 		Armas Tynjälä Ilmajoki
---------------------------poikki--------------------------------------------------------------
1984 spu Kenari			VOI 1 80 p.	Esko Luoma Laihia
1985 spn Teri				VOI  ?		Kalevi Lahti Töysä
1986 spn Nöpö			VOI 1 77 p.	Antti Aarnio Nurmo
1987 spu Masi				VOI 1 84 p.	Esko Mäkinen Vaasa
1988 spu Saku				VOI 1 81 p.	Alpo Pensas Laihia
1989 spu Vekku			VOI 1 92 p.	Tarmo Tetri Seinäjoki
1990 spu Tanu				VOI 1 79 p.	Armas Tynjälä Ilmajoki
1991 spu Masi				VOI 1 76 p.	Esko Mäkinen Vaasa
1992 spn Jokan Neiti		VOI 1 86 p.	Kalevi Jokiaho Alavus
1993 spu Tepon Harri		VOI 1 89 p.	Teppo Rinneharju Laihia
1994 spn Jenna			VOI 3 61 p. 	Antti Aarnio Nurmo
1995 spn Minni			VOI 2 69 p.	Heikki Rasku Ilmajoki
1996 spu Pete				VOI 1 85 p.	Antti Rajamäki Karijoki
1997 spu Pete				VOI 1 80 p.	Antti Rajamäki Karijoki
1998 spn Aarnin Rilli		VOI 2 73 p.	Antti Aarnio Nurmo
---------------------------poikki----------------------------------------------------------------
1999 spu Eku				VOI 1 90 p.	 Aaro Mäntynen Parkano
2000 spn Rämäkän Ruska		VOI 1 81 p.	Eino Takala Ilmajoki
2001 spn Aarnin Riia			VOI 3 53 p.	Pekka Salomäki Lapua
2002 spn Äsässän Miina			VOI 1 84 p.	Alpo Pensas Laihia
2003 spu Raita-ahon Osku		VOI 1 77 p. 	Martti Kamila Isokyrö
2004 spn Pettukangas Rina		VOI 2 65 p.	Matti Peltokangas Ilmajoki
2005 spu Soinnun Nasseri		VOI 1 80 p. 	Pasi Mämmi Laihia
2006 spn Pettukangas Rina		VOI 2 68 p.	Matti Peltokangas Ilmajoki
2007 ppn Pakkasrustan Sindi		VOI 1 87 p.	Henna & Seppo Pohjanoksa Lapua
2008 ppn Pakkasrustan Sindi		VOI 1 78 p.	Henna & Seppo Pohjanoksa Lapua
2009 spu Pettukangas Axu		VOI 2 65 p.	Johanna Peltokangas Ilmajoki
2010 spn Virkalan Söpö			VOI 1 84 p.	Harri Panula Seinäjoki
2011 spn Palokallion Ruth		VOI 1 87 p.	Johanna Peltokangas Ilmajoki
2012 spu Konnikon Jeri			VOI 1 87 p.	Reijo Lähde Ilmajoki
2013 spu Konnikon Jeri			VOI 1 82 p.	Reijo Lähde Ilmajoki
2014 spn Holohongan Elli		VOI 1 75 p.	Kari Linjamäki Lapua
2015 spn Palokallion Ruth		VOI 1 79 p. Johanna Peltokangas Ilmajoki
-------------------------------------poikki----------------------------------------------
2016 spu Linkkarin Tuisku VOI 3 53p.            Veli-Pekka Pouttu Laihia
2017 spu Linkkarin Tuisku            VOI 1 94p.            Veli-Pekka Pouttu Laihia
2018 spu Linkkarin Tuisku     LINT 3 63p.          Veli-Pekka Pouttu Laihia

KOSTIN PYTTY: Kosti Kivelän Karijoelta 1976 lahjoittama kiertopalkinto jaettavaksi pistemäärältään
korkeimman palkintosijaan oikeuttavan tuloksen vuosittain haukkuneen suomenpystykorvanartun omistajalle. 
Katkeaa omistajan kolmesta kiinnityksestä.
1977  Jokan Netta		VOI 1 75 p.	Seppo Kiviniemi Nurmo
1978  Ojan Murre		VOI 1 87 p.	Arto Tynjälä Ilmajoki
1979  Ojan Murre		VOI 1 93 p.	Arto Tynjälä Ilmajoki
1980  Piri 			VOI 1 89 p.	Paavo Valkama&Kosti Kaataja Kuortane
1981  Turre			VOI 1 91 p.	Armas Tynjälä Ilmajoki
1982  Ojan Viri		VOI 1 89 p.	Kaarlo Takala Kuortane
1983  Turre			VOI 1 91 p.	Armas Tynjälä Ilmajoki
1984  Jokan Siru		VOI 1 89 p.	Kalevi Jokiaho Alavus
1985  Teri			VOI 1 83 p.	Kalevi Lahti Töysä
1986  Juntin Peni		VOI 1 93 p. 	Jussi Märijärvi Kuortane
1987  Juntin Peni		VOI 1 91 p.	Jussi Märijärvi Kuortane
1988  Tupu			VOI 1 98 p.	Juhani Nieminen Seinäjoki
1989  Karvapörrin Likka	VOI 1 90 p.	Reino Soisalo Ilmajoki
1990  Pikulan Peni		VOI 1 80 p.	Erkki Haapaniemi Jurva
1991  Jokan Muru		VOI 1 88 p.	Pekka&Reijo Ala-Viitala Alahärmä
1992  Jokan Neiti		VOI 1 86 p.	Kalevi Jokiaho Alavus
1993  Ruska			VOI 1 95 p.	Harri Uusitalo Teuva
1994  Pami			VOI 1 93 p.	Arvo Yrjänäinen Ilmajoki
1995  Minni			VOI 1 91 p.	Heikki Rasku Ilmajoki
1996  Jenna			VOI 1 90 p.	Antti Aarnio Nurmo
1997  Raita-ahon Sini	VOI 1 83 p.	Martti Kamila Isokyrö
1998  Parpin Mimmi	VOI 1 88 p.	Jouko Lepistö Kauhava
1999  Äsässän Jeni		VOI 1 86 p.	Kari Linjamäki Lapua
2000  Rinna		VOI 1 88 p.	Johanna Peltokangas Ilmajoki
2001  Aarnin Riia		VOI 1 87 p.	Pekka Salomäki Lapua
2002  Äsässän Miina	VOI 1 84 p.	Alpo Pensas Laihia
2003  Pettukangas Rina	VOI 1 85 p.	Matti Peltokangas Ilmajoki
2004  Korvenpellon Piisku	VOI 1 86 p.	Jussi Koivusalo Kauhava
2005  Rämäkän Rimpi	VOI 1 86 p.	Eino Takala Ilmajoki
2006  Lärvätsalon Suvi	VOI 1 94 p.	Hans Britwin Seinäjoki
2007  Kirmaisten Penna	AVO 1 89 p. 	Yrjö ja Kai Kauranen Alahärmä
2008  Rämäkän Rimpi	VOI 1 85 p.	Eino Takala Ilmajoki
2009  Lärvätsalon Suvi	VOi 1 96 p.	Hans Britwin Seinäjoki
2010  Holohongan Elli	VOI 1 88 p.	Kari Linjamäki Lapua
2011  Rippeläisen Rasa	 VOI 1 90 p.	Timo Leppälampi Ähtäri
2012  Palokallion Ruth	VOI 1 86 p.	Johanna Peltokangas Ilmajoki
2013  Holohongan Elli	VOI 1 94 p.	Kari Linjamäki Lapua
2014  Palokallion Ruth	VOI 1 84 p.	Johanna Peltokangas Ilmajoki
2015  Virkalan Söpö 	VOI 1 88 p.	Harri Panula Seinäjoki
2016 spn Soidinsalon Marja VOI 1 85p. Pekka Salomäki Lapua
2017 spn Soidinsalon Hoppu AVO 1 96p. Pekka Salomäki Lapua




METSO-MALJA: Bengt W. Bjurströmin, Ruotsista 1984 lahjoittama kiertopalkinto kyseisenä 
vuonna avoimessa luokassa aloittaneille lintua haukkuville koirille. 
Pistelasku: AVO 1 25 p. AVO 2 15 p. AVO 3 10 p. VOI 1 25 p. VOI 2 20 p. VOI 3 15 p.
Mikäli koira ei saavuta luokkatulosta, mutta sillä ei kokeessa ole virhepisteitä, saa se 5 p.
Viisi parasta koetta voidaan huomioida. Kokeet 20.12 asti.

1985  spu Metu			90 p.	Heikki Rasku Ilmajoki
1986  spu Niki			110 p.	Harri Rasinperä Kuortane
1987  spu JR			75 p.	Seppo Savola Lapua
1988  spn Hile			95 p.	Leo Kuusela Alavus
1989  spu Mörri			60 p.	Raimo Leinonen Kauhajoki
1990  spu Pami			85 p. 	Antero Hietala Lapua
1991  spn Heta			85 p.	Markku Peltoniemi Ilmajoki 
1992  spn Riitasalon Terri		45 p.	Maarit Kankaanpää Kauhava
1993  spn Jenna			95 p.	Antti Aarnio Nurmo
1994  spu Pete			50 p.	Antti Rajamäki Karijoki
1995  spn Aavalan Pessi		110 p.	Heimo Huhtanen Ilmajoki
1996  spn Rämäkän Ruska		110 p.	Eino Takala Ilmajoki
1997  spn Kulo			60 p.	Matti Envall Jurva
1998  spn Aarnin Rilli		105 p.	Antti Aarnio Nurmo
1999  spn Aarnin Riia		60 p.	Pekka Salomäki Lapua
2000  spu Raita-ahon Osku		125 p.	Martti Kamila Isokyrö
2001  spu Laaser Nero		90 p.	Jarmo Havula Vähäkyrö
2002  spu Pettukangas Rita		100 p.	Teemu Tampsi Jurva
2003  spu Katajahaan Jesse		50 p.	Esko Mäkinen Vaasa
2004  spu Soinnun Nasseri		70 p.	Pasi Mämmi Laihia
2005  spn Kylkisalon Piski		85 p.	Martti Kamila Isokyrö
2006  ppn Joutsenvaaran Excellent	40 p.	Milla Mäki Seinäjoki
2007  spn Kirmaisten Penna 		75 p.	Yrjö ja Kai Kauranen Alahärmä
2008  spu Karvapörrin Kara		25 p.	Vesa Sihto Ilmajoki
2009  spn Ullastiina Tiffe		45 p.	Martti Kamila Isokyrö
2010  spn Holohongan Elli		95 p.	Kari Linjamäki Lapua
2011  spn Hakojen Kiiru		85 p.	Pekka Salomäki Lapua
2012  spn Ullastiina Napsu		115 p.	Harri Panula Seinäjoki
2013  spu Linkkarin Tuisku		90 p.	Veli-Pekka Pouttu Laihia
2014  spu Linkkarin Pikinokka	30 p.	Sari Ala-Nisula Kurikka	
2015  spn Holohongan Syystuuli	15 p.	Juha Prinkkilä Leppävirta

2016 spu Jahtitaigan Jetsu              115p.         Mikko Hölsö Ylistaro
2017 spn Soidinsalon Hoppu        35p.          Pekka Salomäki Lapua