Käyttämäsi selain on vanhentunut. Suosittelemme, että päivität selaimesi ensin uusimpaan mahdolliseen versioon.

Toimintakertomukset

 

Toimintakertomus 2018

 

Etelä-Pohjanmaan Pystykorvakerhon ry – Vuosikertomus 2018

Hallinto ja jäsenistö vuonna 2018

 

Hallitus 2018

Sari Ala-Nisula puheenjohtaja erovuorossa vuosittain

Vuonna 2019 erovuorossa

Pasi Mämmi; Laihia, Usko Kela; Ähtäri, Marjukka Marttila; Kauhajoki, Esa Reinilä; Ilmajoki 

Vuonna 2020 erovuorossa

Markus Granholm; Kurikka, Timo Leppälampi; Ähtäri, Pekka Salomäki; Lapua, Janne Ojanperä; Ilmajoki

Vuonna 2021 erovuorossa

Jukka Kuoppala; Alajärvi, Ilkka Marttila; Kurikka, Mika Pihlaja; Kauhajoki ja Mika Rantamäki; Kurikka

Hallitus on kokoontunut kaksi kertaa kuluneena vuonna. Hallitukselle kuuluvia asioita on hoidettu niin sähköpostin kuin whatsapin välityksellä.

 

Toiminnan tarkastajat

Varsinainen: Pilvi ja Antti Aarnio

Varalla:          Harri ja Erja Panula

 

Toimikunnat

LINT – toimikunta:              Pj. Usko Kela, Pasi Mämmi ja Pekka Salomäki

HIRV- toimikunta:               Pj. Markus Granholm, Mika Pihlaja ja Esa Reinilä

 

Kunniajäsenet

Aarno J. Mäkinen, Antti Aarnio

Jäsenistö

Kerhomme jäsenmäärä oli vuonna 2018: 2 kunniajäsentä, 38 (2017; 41) ainaisjäsentä ja 186 (2017; 170) vuosijäsentä, eli yhteensä 226 (2015; 205, 2016; 212, 2017; 213) jäsentä, joista jäsenmaksun maksanutta 186.

Edustus

Kerhon edustajiksi vuosikokouksiin vuonna 2019 on valittu:

E-P:n Kennelpiirin vuosikokoukseen:      Sari Ala-Nisula

SHHJ:n vuosikokoukseen:                      Matti Sivula ja varalle Harri Huhtanen

SLJ:n vuosikokoukseen:                          Juha Kotiranta ja varalle Matti Sivula

SPJ:n vuosikokoukseen:                         Sari Ala-Nisula ja varalle Pasi Mämmi

 

Yleistä

Sääntöjen mukaisesti kerhomme tarkoituksena on luoda puitteet metsästyspystykorvaharrastajille koiransa kehittämiseksi ja edistää näiden koirarotujen harrastusta toimintakentällään Etelä-Pohjanmaan kennelpiirin alueella. Tätä toteutetaan järjestämällä näyttelyitä, koe-, koulutus-, neuvonta- ja opastustoimintaa, sekä koirien terveystarkastuksia.

Kerho maksoi vuonna 2018 20 euroa tukea kerran kalenterivuodessa jäsenen omistaman koiran lonkkakuvauksesta, tai silmä- tai polvitarkastuksesta. Rahastonhoitaja maksaa tuen jäljestäpäin tarkastustodistusta vastaan. Tukea maksettiin yhteensä 80 € eli neljästä koirasta.

Jäsenmäärän säilyttämiseksi / lisäämiseksi arvotaan tutka vuoden 2019 vuosikokouksessa, vuonna 2018 jäsenmaksun maksaneiden kesken.

Vuosikokous Nurmon Fooningissa 8.3. ja läsnä kokouksessa oli 31 jäsentä.

Suomen Pystykorvajärjestön Talvipäivät olivat Utajärven Rokualla 17.-18.3.2018. Vuosikokous sujui hyvin. Päänäyttelyssä suomenpystykorvien ROP-kasvattaja Johanna Peltokangas, VSP Soidinsalon Hurmuri Juha ja Viljami Prinkkilä ja VSP veteraani Hakojen Kiiru, Pekka Salomäki.

Etelä-Pohjanmaan Pystykorvakerhon nettisivujen osoite on: http://www.epnpystykorvakerho.net/

Pystykorvakerhon jäseniltä on toivottu ja toivotaan edelleen sivuille kuvia kerhon menestyneitä ja palkituista koirista. (usko.kela@gmail.com)

 

Jäsenistöstämme eri luottamustoimissa 2018 olleet:

Seppo Savola                     SPJ kunniapuheenjohtaja

Pasi Mämmi                       SPJ hallituksen jäsen

 

Reino Korpela                     SPJ ulkomuototoimikunnan puheenjohtaja

                                           

Juha Prinkkilä                     Suomen pystykorvajaosto jalostusneuvoja

Jari-Pekka Nikkola             Suomen pystykorvajaosto pentuvälitys

Pekka Salomäki                 Suomen pystykorvajaosto tiedotusvastaava 17.3.2018 asti

Seppo Savola                     Suomen pystykorvajaosto ulkomaan kirjeenvaihtajana

Thommy Svevar                Suomen pystykorvajaosto jalostustoimikunta puheenjohtaja

 

Johanna Peltokangas         Kennelliiton kurinpitolautakunta

                                            Kennelliiton tulevaisuustoimikunta

 

Seppo Pohjanoksa             Kennelliiton kasvattajatoimikunta


Sakari Poti                          Kennelliiton valtuuston jäsenenä

 

Marja-Helena Ilvonen         SHHJ järjestösihteeri

Juha Kotiranta                    SLJ puheenjohtaja

Antti Aarnio                         Kunniajäsen SPJ, SKL

Milla Mäki                          Pohjanpystykorva jalostusryhmä

                                                                                                            

 

Hirvikoiratoiminta (HIRV) 2018

 

E-P:n pystykorvakerho järjesti kolmet hirven haukkukokeet koekautena 2018

 

Matin Muistohaukut, Ilmajoki 9.10.2018

Tulokset

1. 48/2 Jämäkän Ruska FI30115/13 om. Kiviniemi Jorma, Alavus HIRV-1 93,00p

2. 48/1 Vanhankatajan Jytky FI24254/15 om. Kujala Mikael, Nurmijärvi HIRV-1 91,50p

3. 48/2 Härkilän Vilma FIN30245/08 om. Huhtala Juha, Kauhava HIRV-187,50p

4. 48/1 Kaaronnevan Ransu FI25617/17 om. Granholm Markus, Kurikka HIRV-1 82,50p

5. 48/1 Rajakiron Vihtori FI31072/16 om. Tammi Juha, Akaa HIRV-1 78,50p

6. 48/2 Rijonkorven Siri FI30542/13 om. Seikola Veli, Taivassalo HIRV-1 78,00p

7. 48/1 Ojan Aatoksis FI34293/15 om. Petri Hartvik, Laihia HIRV-2 52,50p

8. 48/2 Ullastiinan Ansa FI17878/16 om. Martti Kamila ja Jorma Harsunen, HIRV-0 Isokyrö 33,50p

9. 48/1 Jämäkän Ryti FI40484/16 om. Harri Syrjä, Kurikka HIRV-0 15,50p

10. 48/1 Mustikkavuoren Messi FI40042/16, om. Laine Marko, Turku HIRV-0 11,00p                

 

Ylituomarina toimi Marjo Kaartinen.

 

 

Normaali viikkokoe 18.10.18

1. 48/2 Jämäkän Huti FI14262/16 om. Jouko Nurmi, Kuortane HIRV-1 90,00p

2. 42/2 Onnivaaran Xilla FI21677/16, om. Tapio Alanko Teuva HIRV-1 90,00p

3. 42/2 Onnentien Bisse FI28107/16, om. Pauli Kiviluoma Kauhajoki HIRV-1 73,50p

4. 42/1 Adolf FI15851/17, om. Petri Risku Kauhajoki HIRV-0 14,00p

5. 242/2 Kieskisen Augusta FI28201/17, om. Antti Tala ja Kirsi Rintala Kauhajoki HIRV-0 11,00p

 

Ylituomarina toimi Mika Granholm.

 

 

Etelä-Pohjanmaan Pystykorvakerhon mestaruushaukut, Kauhajoki 2.12.

1. 48/1 Kaaronnevan Ressu FI25615/17, om. Mika Granholm, Kurikka HIRV-1 94,00p

2. 242/2 Karpaasin Tiril FI25549/16, om. Eino Tuomi, Haapavesi HIRV-1 87,50p

3. 242/1 Viiperölaakson Eka FI49955/15, om. Kriikkula Simo, Ilmajoki HIRV-1 86,00p

4. 42/1 Raikukorven Åtte FI28653/15, om. Jorma Rita-Luopa, Kurikka HIRV-1 83,50p

5. 48/1 Kaaronnevan Ransu FI25617/17, om. Markus Granholm, Kurikka HIRV-1 82,00p

6. 305/1 Katajatöyrän Juri FI17327/16, om. Hahto Juha, Jurva HIRV-1 82,00p

7. 48/2 Suvenperän Usva FI37716/10, om. S&J Varpula, Mika Rantamäki Jurva HIRV-1 76,00p

8. 48/2 Orakuru Bella FI22122/16, om. Heikki Rahkola, Ilmajoki HIRV-2 62,00p

9. 48/2 Ullasittina Lumo FI25664/13, om. Martti Kamila, Isokyrö HIRV-0 14,00p

10. 242/2 Kölöperin Kimma FI51794/17, om. Esko Hartvik, Janne Ojanperä, Laihia HIRV-0 11,00p

11. 48/2 Sorronkorven Piku FI46397/16, om. Granholm Henri, Kauhajoki HIRV-0 11,00p

12. 48/2 Hirviparoonin Wika FI30025/16, om. Jari Kinnari, Laihia HIRV-0 9,50p

13. 48/2 Jämäkän Sipriina FI14267/16, om. Matti Ojainväli, Kurikka HIRV-0 8,00p

 

Ylituomarina toimi Pekka Hautala.

 

SPJ

 

KUNINGATAR-OTTELU JOENSUU 2.-3.11.

3. 48/2 Ullastiina Lumo FI25664/13, HIRV-1 85,50 om. Martti Kamila, Isokyrö

4. 48/2 Hirviparoonin Naawa FI26356/17 HIRV-1 83,00 om. Pasi ja Rami Ahola, Parkano

7. 48/1 Jämäkän Ruska FI30115/13, HIRV-1 77,50 om. Jorma Kiviniemi, Alavus

12. 48/2 Sorronkorven Pimu FI46398/17 HIRV-0 27,00 om. Jari Martola ja Mika Uusi-Kauppila, Teuva

 

 

LÄNNEN LOHKON VALINTAKOE YLISTARO 9.11.

2. 48/1 Ullastiina Lore FI25668/13, HIRV-1 90,50 om. Antti Rajamäki, Karijoki

4. 48/2 Sorronkorven Pimu FI46398/17 HIRV-1 89,00 om. Jari Martola ja Mika Uusi-Kauppila, Teuva

5. 48/1 Jämäkän Jobi FI25133/12, HIRV-1 85,50 om. Jorma Kiviniemi, Alavus

8. 48/2 Ullastiina Lumo FI25664/13, HIRV-1 80,25 om. Martti Kamila, Isokyrö

11. 48/2 Hirviparoonin Wiima FI21677/14 HIRV-1 70,00 Pasi Ahola & Rami Ahola, Parkano

 

HIRVENHAUKUT-OTTELU KAUSTINEN 17.-18.11.

2. 48/1 Ullastiina Lore FI25668/13, HIRV-1 90,50 om. Antti Rajamäki, Karijoki

 

YSTÄVYYSOTTELU KAAVI 1.12

 

9. 48/2 Ullastiina Lumo FI25664/13, HIRV-0 14,00 om. Martti Kamila, Isokyrö

 

SENIORIHAUKUT MIKKELI 14.12

 

10. 48/2 Härkilän Vilma FI30245/08, HIRV-0 36,00 om. Juha Huhtala, Kauhava

 

TAPPISARVI RUOVESI 7.12

 

4. 48/2 Sorronkorven Pimu FI46398/17 HIRV-1 89,00 om. Jari Martola ja Mika Uusi-Kauppila, Teuva

7. 48/1 Jämäkän Ryti FI40484/16 HIRV-1 83,50 om. Harri Syrjä, Kurikka

11. 48/2 Hirviparoonin Ruska FI35495/17 HIRV-0 om. Pasi ja Rami Ahola, Parkano

 

HIRVIHERRA SIILINJÄRVI 2.11.

3. 49/1 Tukkikankaan Pekko FI21971/14 HIRV-1 81,50 om. Antti ja Rita Haapasaari, Evijärvi

 

SHHJ

 

LÄNNEN LOHKON VALINTAKOE ILMAJOKI 16.11. JA HIRVIMESTARITAROTTELU VIITASAARI 24.11.

Ei edustusta Etelä-Pohjanmaan Pystykorvakerhosta.

 

LÄNNEN LOHKON VALINTAKOE MUSTASAARI 2.11 JA HIRVIMESTARITAROTTELU LAIHIA 9.11.

 

Ei edustusta Etelä-Pohjanmaan Pystykorvakerhosta.

 

JUNIORIMESTARUUSOTTELU NAANTALI 26.10.

 

4. 42/2 Onnentien Dorothea FI28892/17, HIRV-1 86,00 om. Sami & Simo Heinonen ja Marko Kiviluoma Seinäjoki / Teuva

10. 42/2 Onnentien Esme FI31188/17, HIRV-0 44,00 om Jutta ja Marko Kiviluoma Teuva

 

SLJ

 

SM-HIRVIMESTARUUS TAIVALKOSKI 5.11.

 

2. 305/2 Katajatöyrän Hilla FI18596/14, HIRV-1 87,00 om. Juha Kotiranta, Kurikka

 

KALINKA-HAUKUT KEITELE 9.11.

 

3. 305/2 Katajatöyrän Hilla FI18596/14, HIRV-1 86,50 om. Juha Kotiranta, Kurikka

 

ERRAUS-HAUKUT TOIVAKKA 30.11.

 

12. 305/2 Mäntykallion Piri FI15253/16, HIRV-0 11,00 om. Aaro Mäntynen Alajärvi

 

 

HIRVIKOIRIEN POIHJOISMAIDEN MESTARUUSKISA LIERNE NORJA 6. – 7.9.

 

1. 49/1 Illansuun Kustaa om. Hannu Petäjäjärvi, Ranua, 94,00 p

2. 48/1 Kuohukorven Jaki om. Jari Hakulinen, Lahti, 86,50 p.

3. 305/2 Katajatöyrän Hilla om. Juha Kotiranta, Kurikka, 85 p

 

 

HIRV-Kiertopalkinnot 2018

 

Kerhon HIRV-mestari

48/1 Kaaronnevan Ressu FI25615/17, om. Mika Granholm, Kurikka HIRV-1 94,00p

 

Kerhon HIRV-paras narttu

48/2 FI37716/10 Suvenperän Usva om. Mika Rantamäki, Jussi ja Seppo Varpula

 

Kerhon HIRV-paras karjalankarhukoira

48/1 Kaaronnevan Ressu FI25615/17, om. Mika Granholm, Kurikka HIRV-1 94,00p

Kerhon jäsenten HIRV käyttövalion arvon haukkuneita koiria.

 

42/1 Autioniityn Sako FI33370/17, om. Arto Saarela, Kristiinankaupunki

42/1 Karhunkaatajan Ferrari FI37160/16, om. Henri Salonen, Kauhajoki

42/1 Onnivaaran Zimba FI39399/17, om. Juho Paananen, Kauhajoki

42/1 Raikukorven Åtte FI28653/15, om. Jorma Rita-Luopa, Kurikka

42/1 Ristilän Amos FI37421/16, om. Janne Kangas, Kauhajoki

42/1 Varpukallion Topi FI58393/12, om. Hannu Rintala, Ilmajoki

42/2 Onnentien Dorothea FI28892/17, om. Sami&Simo HeinonenMarko Kiviluoma SeinäjokiTeuva

42/2 Onnentien Esme FI31188/17, om. Marko & Jutta Kiviluoma, Teuva

42/2 Onnivaaran Xilla FI21677/16, om. Tapio Alanko, Teuva

42/2 Teerennevan Tepa FI52796/17, om. Tapio Alanko, Teuva

242/1 Viiperölaakson Eka FI49955/15, om. Kriikkula Simo, Ilmajoki

242/2 Kölöperin Kimma FI51794/17, om. Esko Hartvik ja Janne Ojanperä, Laihia

48/1 Jämäkän Ryti FI40484/16, om, Harri Syrjä, Jurva

48/1 Kaaronnevan Ransu FI25617/17, om. Markus Granholm, Kurikka

48/1 Kaaronnevan Ressu FI25615/17, om. Mika Granholm, Kurikka

48/1 Sorronkorven Könni FI46402/16, om. Lasse Jokela, Kauhajoki

48/2 Aitanevan Havu FI43415/12, om. Lauri Jyllilä, Kurikka

48/2 Hirviparoonin Naawa FI26356/17 om. Pasi ja Rami Ahola, Parkano

48/2 Käärmekaaran Kuura FI30985/16, om. Sakari Närvä ja Jussi Ojala Jurva

48/1 Vanhankatajan Otso FI29514/17, om. Kaj Lehtola

 

Pystykorvatoiminta (LINT) 2018

 

Kerhomme jäsenet ovat olleet järjestämässä ja auttamassa järjestelyissä sekä osallistuneet omilla pystykorvillaan lukuisiin tapahtumiin vuoden 2018 aikana.

Osa piirin alueen LINT- kokeista peruttiin joko osanottajapulan tai susivaaran vuoksi.

 

Poikuehaukut, Savitaipale 26.8.

 

Alle 18- vuotiaille koiranohjaajille suunnattu LINT- koe.

Ei edustusta Etelä-Pohjanmaan Pystykorvakerhosta

 

Koppelohaukut leirikeskus Kukonnotko, Heinola 26.08.

 

Koiria kokeeseen osallistui 22 kpl.

20. 49/1 Kehvonsalon Urho FI50481/14, om. Pasi Ahopelto, Soini, Heikki Ahopelto LINT-0, 3p Ohjaaja Satu Ahopelto, Soini

 

PIKKUTILKKU OTTELU, ALLE 3V PHJANPYSTYKORVAT, JOENSUU 27.8.

 

Ei edustusta Etelä-Pohjanmaan Pystykorvakerhosta.

 

Etelä-Pohjanmaan Pystykorvakerhon LINT- Mestaruuskisa, Laihia 1.9.

 

Etelä- Pohjanmaan Pystykorvakerhon LINT- mestaruushaukut kisattiin Jakkulan ampumaradan majalla.

 

Ylituomarina Kari Linjamäki Lapualta, hyväksytyn yt- harjoittelun suoritti Jari-Pekka Nikkola Ähtäristä.

 

Vastaava koetoimitsija ja sihteeri Sari Ala-Nisula Kurikasta. Käytännön järjestelyt Pasi Mämmi, Laihia.

 

Kerhon mestariksi haukkui kolmannen kerran peräkkäin spu Linkkarin Tuisku, om. Veli- Pekka Pouttu, Laihia.

 

TULOKSET:

1.49/1 FI21836/12 Linkkarin Tuisku om. Veli-Pekka Pouttu, Laihia LINT-2 63p.

2.49/1 FI34847/14 Jahtitaigan Jetsu om. Mikko Hölsö, Ylistaro LINT-2 60p.

3.276/1 FI16369/15 Koppelonevan Paddington om. Ilkka Marttila, Jalasjärvi LINT-0 41p.

4.49/1 FI34265/10 Tukkikankaan Sakke om. Pasi Mämmi, Laihia LINT-0 26p

 

Etelä-Pohjanmaan LINT-Piirinmestaruuskoe, Lapua 22.-23.9.

 

Etelä-Pohjanmaan piirinmestaruushaukkujen ensimmäinen kilpailupäivä 22.9. oli kovin tuulinen ja piilotti linnut.

 

Kokeen keskuspaikkana Haapakosken metsästäjien Varpulan maja.

Toimihenkilöt molempina päivinä: Ylituomarina Seppo Pohjanoksa, Lapua. Sihteerinä Henna Pohjanoksa, Lapua. Vastaava koetoimitsija ja käytännön järjestelyt Harri Panula, Seinäjoki. Ylituomariharjoittelun teki hyväksytysti Jari-Pekka Nikkola, Ähtäri.

 

Jahtitaigan Jetsu uusintahaukku ratkaisi mestaruuden

1. 49/1 FI34847/14 Jahtitaigan Jetsu, om. Mikko Hölsö, Ylistaro, la LINT-0 10p, su LINT-1 77p.

2. 49/1 FI47572/12 Pettukangas Roxy, om. Mika Pekkanen, Ilmajoki, la LINT-0 7p, su LINT-1 77p.

3. 49/1 FI34265/10 Tukkikankaan Sakke, om. Pasi Mämmi, Laihia, la LINT-0 8p, su LINT-2 74p

4. 49/2 FI37037/12 Soidinsalon Marja, om. Pekka Salomäki, Lapua su LINT 2 69p

5. 49/2 FI29169/11 Ullastiina Napsu, om. Harri Panula, Seinäjoki la LINT-3 61p, su LINT-3 61p

6. 49/2 FI23413/09 Palokallion Ruth, Johanna Peltokangas, Ilmajoki la LINT-3 58p. su LINT-3 60p

7. 49/2 FI24017/16 Soidinsalon Nelli, om. Erkki Väliheikki, Kurikka la LINT-0 21p. su LINT-0 21p

8. 49/2 FI33283/15 Soidinsalon Hoppu, om. Pekka Salomäki, Lapua su LINT-0 10p

9. 49/2 FI37903/15 Reppureissaajan Halla, om. Harri Panula, Seinäjoki, su LINT-0 9p

 

Lännen lohkoon valitsijamies Kari Rantala valitsi Ruovedelle seuraavat: Jahtitaigan Jetsu (E-P), Pettukangas Roxy (E-P), Tukkikankaan Sakke (E-P).

Varalle Soidinsalon Marja (E-P), Soidinsalon Hoppu (E-P).

Täydennyskoirat Soidinsalon Hoppu (E-P), Linkkarin Tuisku (E-P), Jyrkkäkallio Ukko, Virkalan Söpö, Soidinsalon Marja (E-P).

 

LÄNNEN LOHKON VALINTAKOE, RUOVESI 29.-30.9.

1. 49/2 FI33283/15 Soidinsalon Hoppu, om. Pekka Salomäki, Lapua, la LINT-1 89p, su LINT-0 9p

2. 49/2 FI31248/15 Rota, om. Thommy Svevar, Sundom, la LINT-3 59p, su LINT-1 82p

3. 49/1 FI34265/10 Tukkikangas Sakke, om. Pasi Mämmi, Laihia, la LINT-3 57p, su LINT-3 67p

8. 49/1 FI34847/14 Jahtitaigan Jetsu, om. Mikko Hölsö, Ylistaro, la LINT-0 27p, su LINT-0 43p

12.49/1 FI47572/12 Pettukangas Roxy, om.Mika Pekkanen, Ilmajoki, la 16p LINT-0. su 13p LINT-0

 

Lännen lohkolta Pudasjärven Haukku-Otteluun valittiin seuraavat koirat

 

Soidinsalon Hoppu (E-P)

Rota (VAA)

Tukkikangas Sakke (E-P)

 

68. HAUKKU-OTTELU ISO-SYÖTE, PUDASJÄRVI 6.-7.10.

 

2.49/2 FI31248/15 Rota, om. Thommy Svevar, Sundom, la LINT-0 4p, su LINT-1 88p

8.49/1 FI34265/10 Tukkikankaan Sakke, om. Pasi Mämmi, Laihia, la LINT-3 54p, su LINT-1 75p

12.49/2 FI33283/15 Soidinsalon Hoppu, om. Pekka Salomäki, Lapua, la LINT-3 55p, su LIN-0 9p

 

POHJANPYSTYKORVIEN SM-HAUKUT RUOKOLAHTI 4.-5.11.

 

Kerhon jäsenten koiria ei osallistunut.

 

 

PIIRIOTTELU E-P, K-P & VAA SIEVI 24.11.

 

Sievissä järjestetty kolmenpiirin piiriottelu (Kekipohjanmaa, Eteläpohjanmaa, Vaasa.)

Ottelun voitti Vaasa, toiseksi tuli keskipohjanmaa ja kolmanneksi eteläpohjanmaa.

 

3. 49/2 FI32865/17 Tukkikankaan Tintti om. Olli Kangas, Ala-Seppä, 64p LINT 3

4. 49/1 FI50481/14 Kehvonsalon Urho om. Pasi ja Heikki Ahopelto, Soini, 59p LINT 3

9. 49/2 FI33283/15 Soidinsalon Hoppu om. Salomäki Pekka, Lapua -

 

 

METSOPOIKA-OTTELU, MIKKELI 2.12.

 

Metsopoika-Ottelu varhaisnuorille alle 3 v Suomenpystykorville ja Pohjanpystykorville

 

1. 49/2 FI24017/16 Soidinsalon Nelli, om. Erkki Väliheikki, Jalasjärvi, 91 p LINT 1

 

Voittajakoiran omistaja ja kasvattaja ovat kerhon jäseniä. Onnittelut!

 

 

POHJOISMAIDEN LINT-MESTARUUSKOE, UURAINEN 31.8-2.9.

 

Ei edustusta Etelä-Pohjanmaan Pystykorvakerhosta

 

LINT- Kiertopalkinnot 2018

 

Kerhon LINT – mestaripytty 2018

 

49/1 21836/12 FI KVA FI MVA Linkkarin Tuisku, om.Veli-Pekka Pouttu, Laihia 63p. LINT 3

 

Kostinpytty  

 

Karijoelta kotoisin olevan Kosti Kivelän vuonna 1976 lahjoittama kiertopalkinto jaettavaksi jäsenemme omistaman pistemäärältään korkeimman palkintosijaan oikeuttavan tuloksen vuosittain haukkuneen suomenpystykorvanartun omistajalle. Vuonna 2014 lähti uusi palkinto kiertoon, koska Kari Linjamäki sai sen 2013. Kari on lahjoittanut kierrossa olevan pytyn, mutta palkinto on edelleen nimellä Kostinpytty.

 

49/2 FI33283/15 FI KVA Soidinsalon Hoppu Pekka Salomäki. Laihia. 94p.LINT 1 Ilmajoki 20.1.2018

 

Metsomalja

 

Bengt W. Bjurströmin (Ruotsi) 1984 lahjoittama kiertopalkinto. Palkinnosta voi kilpailla ainoastaan sellainen koira, joka kyseisen koekauden alkaessa tai aiemmilla kausilla ei ole haukkunut LINT 1- tulosta. Se, että koira myöhemmin saman koekauden aikana saavuttaa LINT 1- tuloksen, ei sulje pois sitä saman kauden aikana jatkettaessa kilpailua palkinnosta. Koetulokset on saavutettava ennen 20.12. kyseisen koevuoden aikana elokuun 20. päivä alkaen.

Kahdeksalla koiralla oli metsomaljaan oikeuttavia pisteitä

 

Spn FI32865/17 Tukkikankaan Tintti. om. Olli Kangas LINT 1 Lappajärvi 28.8, LINT 1 Kaustinen 2.10, LINT-2 Ylivieska 18.11, LINT-3 Ylivieska 24.11

yht.70 p.

 

Pikinokanpytty 

 

Uusi kiertopalkinto lintua haukkuville uroksille. Korkeimman LINT- tuloksen kalenterivuoden aikana haukkuneelle kennelliiton LINT- sääntöjen mukaan osallistumisoikeuden omaavalle rodun yksilölle. Lahjoittaja Sari Ala-Nisula.

 

Spu Pettukangas Roxy FI47572/12 C.I.B C.I.T POHJ MVA FI MVA SE MVA NO PMV-15, omistaja Mika Pekkanen, Ilmajoki  VOI-1 86p, 1/25 CACIT! Kouvola KV 6.1

 

Ansioitunut LINT- koira

 

Spn FI24017/16, Soidinsalon Nelli om. Erkki Väliheikki

 

Metsopoika-ottelun voitto, Mikkelissä 2.12.

huippupistein LINT-1 91 p

 

Kaudella on haukuttu myös kaksi muuta LINT-1 tulosta.  92 p Kurikka 31.8 ja 75p Kurikka 9.9.2018

 

Kerhon jäsenten  (LINT) koirien käyttövalionarvot 2018:

49/2 FI31248/15 FI KVA FI MVA Rota, om. Thommy Svevar

 

20.5.2017 Närpiö KÄY-ERI, SA, ROP, SERT, MVA

14.11.2016 Isokyrö 71 p. AVO1

9.9.2017 Luoto 86 p. VOI1

30.9.2018 Ruovesi 82p. LINT 1 (lännen lohkon valintakoe)

7.10.2018 Pudasjärvi 88 p. LINT 1 (haukkuottelu)

 

49/2 FI33283/15 FI KVA Soidinsalon Hoppu, om. Pekka Salomäki

 

12.8.2017 Seinäjoki AVO-ERI SA

17.12.2017 Laihia 96 p. AVO1

20.1.2018 Ilmajoki 94 p. VOI 1

29.9.2018 Ruovesi 89 p. LINT 1 (lännen lohkon valintakoe)

15.12.2018 Lapua 80 p LINT 1

 

Näyttelytoiminta 2018

 

SPJ:N PÄÄNÄYTTELY ROKUA / UTAJÄRVI  19.3.

 

49/1 Soidinsalon Hurmuri FI33285/15 om. Juha&Viljami Prinkkilä, Leppävirta VAL ERI1 SA, VSP

49/2 Pettukangas Rudy FI12320/16, om. Johanna Peltokangas, Ilmajoki KÄY ERI, SA

49/1 Pettukangas Rokka FI12317/16, om. Reino Korpela, Lapua KÄY ERI, SA

49/2 Hakojen Kiiru FIN40452/08, om. Pekka Salomäki, Lapua, ERI SA, VET VSP

 

49 kennel Pettukangas, Om. Johanna Peltokangas, Ilmajoki ROP KASV1

 

HELSINKI WINNER 15.12.

 

49/1 Soidinsalon Hurmuri FI33285/15 Om. Juha&Viljami Prinkkilä,Leppävirta ERI,PU1,SA ROP, NORD SERT, HeW-18

49/2 Pettukangas Rudy FI12320/16, Johanna Peltokangas KÄY-ERI, KÄK1, PN1, SA, VSP, NORD SERT, HeW-18

49/2 Palokallion Ruth FI23413/09 om. Johanna Peltokangas, Ilmajoki SA, VET VSP

 

VOITTAJA 2018 HELSINKI 10.12.

 

49/1 Soidinsalon Hurmuri FI33285/15 om. Juha&Viljami Prinkkilä,Leppävirta VAL-ERI 3, SA,

49/2 Pettukangas Rudy FI12320/16, om. Johanna Peltokangas, Ilmajoki KÄY-ERI1, SA

49/2 Palokallion Ruth FI23413/09 om. Johanna Peltokangas, Ilmajoki VET-ERI 1, SA, VET VSP

 

Arvonäyttelyissä menestyneitä kerhon jäsenten koiria

 

Spu Pettukangas Rudy FI12320/16, om. Peltokangas Johanna

 

4.12.2018      POHJ MVA   Pohjoismaiden muotovalio

13.3.2018      FI MVA         Suomen Muotovalio

26.11.2018    SE MVA        Ruotsin muotovalio

6.11.2018      NO MVA       Norjan muotovalio

4.12.2018      NL MVA        Alankomaiden muotovalio

9.8.2018        BENELUXV-18 Benelux voittaja

10.8.2018      MV-18           Maailman voittaja, Alankomaat 10.-12.8.2018

15.12.2018    HeW-18        Helsinki Winner 2018

 

 

Spn. Palokallion Ruth FI23413/09 om. Johanna Peltokangas

 

10.8.2018      MVV-18        Maailman veteraanivoittaja,

9.8.2018        BENELUXVV-18 Benelux veteraanivoittaja

15.12.2018    HeVW-18      Helsinki Veteran Winner 2018

16.12.2018    VV-18            Veteraani Voittaja 2018


Toimintasuunnitelma vuodelle 2019

 

7.3.                Vuosikokous, Nurmo Fooninki, kokous alkaa kello 19.00 

 

                      Pevisa

 

8–9.6.            Miljoona Koira 2019, Alavus

 

Elo-syyskuu  Eräkoiratapahtuma koululaisille

 

21.-22.9.        Lännen lohkon Lint valintakoe, Seinäjoki

 

1.10.              HIRV-viikkokoe,

 

8.10.              Matin muistohaukut, HIRV-koe, Ilmajoki

 

26.–27.10.     Seinäjoki KV-näyttely, Seinäjoki

 

30.11.            HIRV-mestaruuskisa, Seinäjoki

 

14.12.            LINT-mestaruuskisa, Lapua